Kratom je tradiční bylina pocházející z Indočíny a jihovýchodní Asie. Nazývá se také Mytragyna speciosa. Z tohoto stromu se právě v Indonésii výrabí povzbuzující a léčivé prostředky. Hlavními účinnými látkami jsou indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Podle uživatelů z Indonésii má každá barva kratomu své specifické účinky.

V Indonésii rolníci žvýkali kratom při těžké práci na polích, aby vydrželi fyzickou práci na přímém slunci. Nadrcené listy si dopřávali hlavně, aby měli chuť k práci a zůstali aktivní po celý den. Kratom v Asijských státech využívali také tamní léčitelé.

Existují tři základní barvy kratomu. Barva se určuje podle žilnatiny listů při sklizni. Nejmladší listy mají žilnatinu bílou a tak je označen jako Kratom White. Když jsou listy trochu víc staré, získavá jejich žilnatina zelenou barvu což je označení Kratom Green. Nejstarší listi pak mají červenou barvu žilnatiny, proto označení Kratom Red. Ostatní varianty Kratomu se vyrábí různou úpravou těchto základních variant. Jejich označení tak nevchází z barvy žilnatiny.

Upozornění: Podle legislativy ČR není kratom schváleným výživovým doplňkem, či potravinou. Jedná se pouze o sběratelský předmět. 

Co znamená různé označení kratomu?

Kratom s označením MaengDa

MaengDa vzniká smícháním listů se stejnou barevností žilnatiny, které pocházejí z více různých stromů. Listy použité pro výrobu MaengDy pochází ze stromů, které jsou speciálně šlechtěny pro dosažení co nejvyší síly kratomu. Díky tomuto výrobnímu postupu se MaengDa řadí mezi nejkvalitnější kratom. Právě proto je oblíbenost MaengDy velmi vysoká u všech sběratelů.

Přejít na kratomy MaengDa

Kratom s označením Jungle

Nejedná se o šlechtěné stromy jako je tomu v případě MaengDy. Kratom označený jako Jungle se sklízí v pralesech z divoce rostoucích stromů. Varianta kratomu Jungle je tak tou nejvíce přírodní variantou, kterou můžete získat. Jungle také neprochází fermentací a jedná se tak o čistě přírodní kratom.

Přejít na kratomy Jungle

Kratom s označením Premium

U kratomů Premium listy se sklízí pouze ze stromů, které mají určitou výšku. Dále se každý druh Premium liší od klasických druhů svým specifickým způsobem zpracování pro ještě lepší výsledek.

Přejít na kratomy Premium

Kratom s označením Super

Varianta super se vyznačuje tím, že se vyrábí pouze z nadměrně velkých listů. Kratom Super obsahuje více flavonoidů a aktivních alkaloidů. V Indonésii je Super známý pro zesílení energie, soustředění a stimulačního účinku na tělo.

Přejít na kratomy Super

Kratom Green

Zelená barva listů je střední cestu mezi červenou a bílou. Zelené listy stromu se obvykle sklízejí po delší době, když je strom už vyzrálý. Tím dosahujeme tmavšího zbarvení. Zelený kratom se nejprve suší uvnitř, často v klimatizované místnosti, a poté se přesouvá ven, aby se proces sušení ukončil. Green kratom je v Indonésii známý pro svůj účinek zmírňující bolest. Funguje jako stimulant a poskytuje euforii. Účinky může poskytovat celý den aniž by způsoboval ospalost.

Kratom Green

Kratom Red

Červený kratom pochází z těch nejvyzrálejších listů. Tato varianta kratomu je poslední dobou velmi vyhledávaná. Podle uživatelů z Indonésie má Červený kratom ze všech nejsilnější účinky a proto jde o jeden z nejvyhledávanějších druhů. V Indonésii se často užívá jako antidepresivum ke snížení stresu a úzkosti a má sedativní účinky.

Kratom Red

Kratom White

Bílý kratom se získává z mladých listů stromu když mají jejich žilky ještě bílou barvu (podobně jako bílé čaje se sklízejí z mladších čajových listů). Po sklizni se listy suší uvnitř ve speciální místnosti a bez světla. V Indonésii je užíván zejména pro povzbuzení nálady, energie a úlevu od bolesti a stresu.

Kratom White

Kratom Yellow

Kratom Yellow se nezískává přímo z listů, které by byly zbarveny do žluté barvy ale vzniká fermentací červeného kratomu a jeho následným sušením. Občas ho lidé zaměňují se Zlatým kratomem. Nejedná se však o stejné varianty. Odrůda Yellow je v Indonésii známá tím, že má sedativní účinek, vyvolává pocit euforie a snižuje bolest. V neposlední řade pomáhá uživatelům v Indonésii s odbouráváním problémů se spánkem.

Kratom Yellow

Kratom Gold

Zlatý kratom se narozdíl od základních třech druhů (Green, Red, White) nevyskytuje jako barva žilnatiny listů Mitragyna Speciosa. Gold kratom vzniká smícháním kratomu Red s jednou nebo více dalšími variantami kratomu. Zlatý kratom je díky speciálnímu poměru jedním z nejsilnějších míchaných druhů kratomu. V Indonésii je známý pro své silné účinky proti bolesti, mírnou stimulaci a účinky zmírňující stres s pocitem euforie. Uživatelé z Indonésie také zmiňují, že jeho účinky mohou trvat až šest hodin.

Kratom Gold

Kratom Black

Kratom Black je jednou z posledních novinek. Jedná se o červený kratom, který je výsledkem procesu fermentace a následného pražení. Toto vše má pak za následek černou barvu podobnou kávovému prášku. Díky pražení získává svou osobitou vůni, která může připomínat právě vůni čerstvě namleté kávy. Nepodobá se tak vůni ostatních kratomů. Podle uživatelů z Indonésie má mírně sedativní účinky.

Kratom Black