Zákaz kratomu v ČR - aktuálně

Zákaz kratomu v ČR - aktuálně

/15-kratom-z-bornea-od-nature-boostJaký je aktuální stav ohledně zákazu kratomu v České Republice? Bude zakázán, regulován a nebo ponechán bez legislativních změn? Je důvod k obavám a kdo vlastně by se měl obávat? Proč média vypouští dezinformace a poplašné zprávy jednu za druhou? 

Současný stav legislativy ohledně kratomu

Kratom momentálně nespadá do žádné kategorie regulovaných produktů – není to ani lék ani potravina ani potravinový doplněk ani alkoholický nápoj nebo tabákový výrobek. Není to ani potravina. Z legislativního kratom neexistuje. Prodává se tedy jako sběratelský předmět, či předmět k vědeckému výzkumu. Prodejce má touto legislativou dost svázané ruce, jelikož právě díky chybějící legislativě nemůže napřímo informovat své zákazníky o složení, účincích kratomu, rizicích spojených s užíváním, ani o dávkování, které je pro pro bezpečné užívání klíčové. Poskytování takovýchto informací za účelem zvýšení prodeje může být v trestním řízení považováno dokonce za trestný čin. 

Na trhu panuje paradox, jelikož prodejce nemůže informovat své zákazníky o důležitých a užitečných informacích ohledně užívání kratomu. Spotřebitel by přeci měl mít právo být informován o produktu. Dokonce prodejce by měl mít povinnost zákazníka informovat. Nicméně současná legislativa to neumožňuje. 

Je vědecky dokázáno, že kratom užívaný v malém množství lze dobře kontrolovat, pomáhá a nenese s sebou žádná významná rizika. Bohužel díky neinformovanosti se najdou lidé, kteří denně berou více než 5g kratomu a považují to za normální a stejně chybně to doporučují dál. Ne, není to normální a uživatelé se tak samy, nevědomě vystavují riziku. Prodejci jsou pak za to mediálně bití, ale dle současné legislativy s tím nic nemohou dělat. Přečtěte si o zkušenostech s kratomem jeho dlouhodobého uživatele. 

Největší problém představuje prodej nezletilým

Díky chybějící legislativě mnozí neetičtí prodejci za účelem zvýšení zisku provozují prodejní automaty a to v místech zvýšeného pohybu dětí. Mnoho prodejců prodává své zboží prostřednictvím večerek, kde nikdo nic neověřuje a opět si to děti mohou bez jakýchkoliv obtíží koupit. Často předražené a ještě nekvalitní, ale prodejce na dětech vydělá. Děti jsou přitom skupinou se zvýšenou ochranou proti zdravotním a dalším rizikům. Dále je dokázáno, že děti mají sníženou schopnost sebekontroly a jsou násobně náchylnější k vytvoření různých závislostí. Kratom by měl být nezletilým stejně nedostupný, jako alkohol a tabák. Prodejci cíleně vydělávající na dětech by měli být trestně stíháni a sankciováni. 

Vše by vyřešila rozumná regulace

  • Bude zakázán prodej nezletilým stejně jako v případě alkoholu a tabáku.
  • Prodejce bude mít povinnost pravdivě informovat o složení, účincích a rizicích kratomu.
  • Prodávat kratom bude mít jen ten s odpovídající vázanou živností. 

Proti zákazu kratomu se vyslovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a současně vyzdvihuje jeho kladné účinky. Dále pak Piráti, mnozí poslanci za STAN, Národní protidrogový koordinátor a výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Jindřich Vobořil (ODS) a další.

Všichni, kdo jsou proti zákazu se shodují na nutnosti jeho regulace. Některé návrhy regulace jsou však dokonce ještě daleko mírnější, než námi navrhované. I proto si myslíme, že zákaz není na stole. 

Zákaz kratomu

Dokud věc s kratomem není uzavřena, je zákaz stále jednou z možností. Stejně jako v mnohých jiných státech, například na Slovenku, Irsku, Itálii, Turecku, Švédsku a dalších zemích, i v České Republice připadá v úvahu úplný zákaz kratomu. Kratom sice není návykovější než kouření a nebezpečnější jak alkohol. Čistě na kratom dokonce ani nikdo nikdy nezamřel, což se třeba o alkoholu říci nedá. Přesto se kratom zakazuje.

Důvod může být velice jednoduchý. Úplný zákaz je pro vládnoucí činitele nejjednodušší řešení. Celou problematika se smete pod stůl, vyhlásí se zákaz a hotovo. S regulací je a bude hodně práce. Budou nutné legislativní změny, nové metodické postupy i způsoby kontrol a sankcí. Následně to bude třeba sledovat a postupně upravovat dle dat z praxe. Pro zákaz nahrává i fakt, že se blížíme konci roku. Myslíme si, že právě ke konci roku bude chtít vláda sdělit finální verdikt. Zákazu to nahrává hlavně proto, že je to dost šibeniční termín a co se týče regulace, tak by se nestihlo připravit vše potřebné. 

Na zákazu kratomu panuje neshoda a hodně bude záležet, jestli vyhraje zdravý rozum a nebo lenost našich vládnoucích činitelů. Současně nejlínější úředníci jsou na ministerstvu zdravotnictví, kterého se problém týká a který se jím už dále nechce zabývat. Do karet mu nahrává současná masivní dezinformační mediální kampaň proti kratomu, za účelem přesvědčit neinformovanou veřejnost, že zákaz je správný. Podávané informace jsou však lživé, nebo minimálně zavádějící, jelikož popisují jen negativa a extrémní případy užívání. Ne většinovou realitu. Stejná mediální kampaň by šla bez problémů udělat i na alkohol, cigarety, ale i kofein, tein a další běžně konzumované látky. 

Zákaz kratomu způsobí:

  • Konec výzkumu látky, která prokazatelně pomáhá
  • Jen v ČR přesun statisíců dospělých uživatelů do šedé, či černé zóny ekonomiky
  • Nárůst počtu uživatelů tvrdých drog, jelikož kratom prokazatelně pomáhá při odvykání
  • Zvýší poptávku po lécích na bolest a antidepresivech, které kratom dokázal nahradit
  • Sníží důvěru ve vládní aparát založený na demokracii

Závěrem

FaktZákaz vs. Regulace
Legislativa ohledně kratomu se zmítá v čím dál větším chaosu 0:0
Snaha dohnat všechny legislativní změny a uzavřít to s koncem tohoto roku 1:0
Lenost a neochota úředníků MZČR se daným tématem zabývat 2:0
Podpora WHO 2:1
Podpora odborníků na drogovou problematiku 2:2
Masivní mediální kampaň proti kratomu 3:2
Rozsáhlé vládní diskuse o legalizaci konopí  3:3
Selský rozum 3:4

I když je situace nejasná. V současné době přes všechny možné hrozby nevidíme důvod k panice. Sice platí, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, ale hodně věříme v selský rozum a v podporu WHO a odborníků zabývající se drogovou problematikou. Dále úplně nedává smysl zakazovat "neškodný" a pro většinu uživatelů přínosný kratom, když je tu legalizace konopí na spadnutí. Už jen dle selského rozumu kratom nepatří vedle injekční stříkačky s drogou, ale spíše vedle kávy a nebo čaje.  

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenes Srpen Září Říjen Listopad Prosinec