Náš rok 2022 - Naše začátky

Náš rok 2022 - Naše začátky

V roce 2022 jsme s prodejem kratomu začínali. Respektive už v prosinci 2021. Rok 2022 byl pro nás hlavně ponaučením a rádi bychom se s Vámi podělili o některé trable, které jsme během našeho prvního ročního provozu museli překonat. Ze začátku jsme si to dost představovali jako "Hurvínek válku". Poměrně brzy jsme byli vyvedeni z omylu. 

Dovoz kratomu z Indonésie

Rádoby dodavatelů je opravdu mnoho, nebo aspoň se tak představují. Nicméně velké množství dodavatelů si nechá zaplatit a zboží nepošle. Je třeba opravdu dobře vybrat spolehlivého dodavatele a ideálně si vyzkoušet dovoz s nějakým menším množstvím. Celý proces může trvat dlouhé měsíce. Například my jsme zboží objednali už v prosinci 2021 a následně jsme pět měsíců čekali na jeho doručení. Prvních 100 kg kratomu se nám totiž ztratilo po cestě vinou náhlé změny legislativy v jedné transportní zemi, nebo aspoň tak nám to bylo sděleno. Po té nás čekaly dva měsíce nervů, zda zboží a nebo peníze ještě někdy uvidíme a setrvale jsme jednali s dodavatelem, jak tuto svízelnou situaci vyřešit. Nakonec jsme dostali nabídku, že nakoupíme trojnásobně více kratomu a ztrátu původních 100kg "zatáhne" dodavatel. Souhlasili jsme pod podmínkou, že doplatíme až pak. Po pár týdnech zboží přišlo a nám se obrovsky ulevilo. Dodavatel se ukázal jako seriózní a od té doby vše probíhalo bez problémů. 

První provoz

První naše mylná představa byla, že budeme prodávat desítky kil kratomu bez marketingu, či s minimální investicí do něj. Že si nás zákazníci najdou, že se to rozkřikne. Vytvořili jsme si free účet všude, kde to jen bylo možné. První dva měsíce jsme prodali jen 10kg a došlo nám, že tímto stylem zboží nemáme šanci prodat, nezvládneme platit závazky a celý podnik budeme muset zabalit. Začali jsme si platit kampaně ve vyhledávacích sítích - zejména Google a na Facebooku a Instagramu. Samozřejmě jsme do toho poslali dost peněz a objednávky začaly značně přibývat. Bohužel do našeho tehdejšího cíle alespoň 15kg měsíčně to mělo pořád daleko. 

Nešťastné UI a datová analýza

Začali jsme upravovat i eshop, aby byl jednodušší a dobře se v něm lidem orientovalo. Úpravy jsme dokončili v srpnu. Dostali jsme další facku a povedl se nám pravý opak. Lidem se na eshopu na celé dva dlouhé měsíce orientovalo špatně a obrovské množství návštěvníků z webu odešlo ještě dřív, než v něm vůbec zvládli něco najít. K naší smůle jsme zrovna na tyto dva měsíce měli zapnuté kampaně na Googlu s větším rozpočtem, než na zbytek měsíců dohromady. Na tržbách se vrátila polovina, takže kdybychom celé dva měsíce rozdávali kratom gratis a ke každé objednávce přibalili 500 Kč jako bonus, vyšli bychom nastejno. Chybu jsme bohužel neodhalili dřív, jelikož analýzy nám neříkaly "pane". Nyní monitorujeme provoz a data i na denní bázi, takže k podobné chybě na tak dlouhou dobu už snad nedojde. 

Prodeje super, drahý Google

Konečně jsme ve stavu, kdy o objednávky není nouze, ale stále bojujeme s vysokou cenou PPC kampaní jak na Googlu tak i Seznamu. Na první pohled je marže mezi prodejem a nákupem vysoká, nicméně Google a Seznam ji téměř celou spolknou. Jsme poučeni, že stačí chyba v nastavení a výdaje celkem snadno převýší příjmy. Tohle není přímo facka, ale bereme to jako vykřičník. Postupně se snažíme vymanit z vlivu těchto sítí. Začali jsme využívat emailing a poskytujeme přímou osobní podporu pro všechny, nejen pro zákazníky. Raději bychom ty peníze rozdali mezi Vás. Platit korporacím se nám nelíbí. Kdyby nám chtěl někdo pomoci, může využít našeho Partnerského programu a odměna ho nemine. Společně proti korporátům. :)

Pro rok 2023

  • Pro rok 2023 budeme pokračovat v informování veřejnosti o kratomu a dění kolem něj. 
  • Podaří se nám omezit náklady na internetové korporace, což nám umožní více rozdávat mezi své stávající zákazníky, či navýšit odměny za vaše doporučení
  • Rozšíříme sortiment jelikož vsadit na jednu kartu - kratom - je vzhledem k legislativě dost nebezpečné. 
  • Pro případ nejhorší pro Vás budeme mít připravené alternativy

Závěrem

Milionáři stále nejsme. Všichni z nás studují, či pracují, takže veškerý provoz a vývoj shopu je na úkor osobního volna. To nejdůležitější je, že nás to baví a i když naše původní bláhová představa o podnikání a ziscích byla úplně mimo realitu, posouváme to pomaličku dál a zlepšujeme se. Rok 2022 tedy hodnotíme velice kladně, jelikož těch zkušeností a znalostí, které jsme měli šanci získat a zároveň vyzkoušet v praxi, bylo opravdu hodně. V naší práci vidíme smysl a produkt co máme je fakt dobrý. Doufáme že nám stát nebude házet klacky pod nohy jak je jeho zvykem a budeme moct pokračovat v budování budoucího největšího eshopu s kratomem v ČR. Děkujeme, že nám věříte a že jste s námi. Přejeme i Vám všechno nejlepší do nového roku. Ať se Vám pracovně i osobně daří a ať máte po ruce kratom, který vám pomůže překonat nastražené i nenastražené překážky na cestě životem. 

Celý tým Nature Boost

Štítky PF 2023
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenes Srpen Září Říjen Listopad Prosinec