Čtyři roky s kratomem

Čtyři roky s kratomem

Hodně se o kratomu hovoří. Rád bych popsal svojí cestu s kratomem. Kratom užívám už více než čtyři roky a suma sumárum mi dost pomohl. Když koukám na zprávy, musím být velmi výjimečný, ale nikdy jsem nezažil pekelné útrapy dojezdů, abstinenčních příznaků a neukojitelnou potřebu si dát kratom. Zároveň jsem za celou dobu nezvýšil svou dávku ani frekvenci užití. 

Počátek seznámení s kratomem

Je to 5 let zpátky v roce 2017, kdy na kratom narazil brácha jako na přírodní "všelék" a daroval ho mamce k Vánocům. Nevěnoval jsem tomu moc pozornosti. Zabalené to bylo v obyčejných plastových uzavíratelných sáčcích a popsané to bylo lihovkou. Tak nějak občas jsme si od mamky dali, když jsme chtěli. Samozřejmě s jejím souhlasem. Nicméně nemělo to smysl ani účel, jen jsme objevovali, co to vlastně dělá. Bylo to celkem fajn, dobrá nálada, energie, žádný stres a celkem velký nadhled. Asi 150g jsme ve třech dobrali až po půl roce. Pak kratom na delší čas zmizel. Nikomu nechyběl a nikdo ho dál neobjednával. 

Těžká zkouška

Psal se rok 2018, já studoval navazující studium a měl jsem dvě zkoušky, které mi ani za nic nešly zvládnout. Ano, hrozilo mi vyloučení ze školy, když to nedám. Ten nápor stresu byl obrovský, ale nepřestával jsem se snažit. V tom kdosi na Facebooku zainzeroval do studentské skupiny Strahov, že prodává kratom a na co je to dobré. Vzpomněl jsem si, že už jsme to vlastně měli doma a ihned jsem ho objednal. Žádný troškař jsem nebyl. Vzal jsem rovnou 600g zeleného. Udělal jsem si intenzivní studijní měsíc a kratom jsem bral jednou denně jednu čajovou lžičku (4g) před učením. Téměř každý den bez pauzy. Zkoušky jsem udělal - obě. Kratom splnil svůj účel a zase jsem ho delší čas neměl. Respektive dal jsem si ho přibližně jednou dvakrát do měsíce, když jsem měl špatnou náladu, nebo potřeboval být více tvůrčí, ale to je vše. 

Psaní diplomové práce a státnice

Pak přišlo na řadu dodělávání diplomové práce a učení na státnice. Bylo to nejdelší období, kdy jsem bral kratom téměř každý den. Vždy lžičku před učením, ale max jedna denně. Byl to takový můj nakopávač. Když už mi fakt nešlo soustředit se normálně, vzal jsem kratom a mohl jsem se věnovat učení o minimálně tři hodiny déle. Trvalo to tak asi čtyři měsíce. Nad abstinenčními příznaky, ani nad závislostí jsem moc nepřemýšlel. Výsledek byl takový, že jsem odevzdal diplomku, udělal státnice a s tím i přestal užívat kratom. Opět svou roli splnil a konec. Kratom jsem vynechal na necelý rok. Nevynechal jsem úplně. Občas jsem si dal, když se mi navalilo práce a nestíhal jsem. 

V práci se začalo dařit

V práci mi to šlo. Dělal jsem webové stránky. Do toho jsem webové stránky dělal na zakázku i ve volnu a práce se jen hrnulo. Vždy když se toho navalilo více najednou, pomohl jsem si kratomem. Stres byl pryč, získal jsem nadhled i tvůrčí myšlení. Designy se navrhovaly mnohem lépe. Dával jsem pozor, abych kratom nebral pravidelně a abych měl pauzy. V tom mi dost pomáhalo asociovat si potřebuju "dát si kratom" na úkol, který se dodělá a skončí a ne na denní rutinu, která se dokola opakuje. V tomto módu jsem vydržel prakticky do současnosti.

Obchod s kratomem

Byl konec roku 2020 a já se rozhodl koupit kratomu opravdu hodně a založit si eshop. Kamarád mi říkal, že je těžký si nedát, když můžu mít kolik chci, kdy chci. Trochu mě to děsilo. Nicméně můj systém užívání se ukázal být jako neprůstřelný i v tomto případě. Naopak jsem mohl více experimentovat s jednotlivými druhy, protože do této doby jsem si kupoval výhradně Green Maeng Da a Super. Zjistil jsem, jaké v tom jsou rozdíly a že třeba polovičku kratomů brát vůbec nemusím, protože neřeší žádný můj problém. Nicméně neustále dodržuji jednoduchá pravidla a to maximálně jednu lžičku denně a každý týden 2-4 dny pauza. Občas se mi stane že to taky přeženu a pocit po tom mám takový, jakože "už nikdy víc" a žádná touha po další dávce. Minimálně následující den dám pauzu.  

Problémy s alkoholem a kratom

Leden až březen 2022 jsem měl takové těžší období. Minimálně 2x do týdne jsem vyrazil za společenskou zábavou. Vždy to dopadlo stejně a snad ani jeden večer si nepamatuji celý a moje tělo mě absolutně neposlouchalo. Pak mě došlo, a to i na popud lidí z mého okolí, že mám vážný problém s pitím alkoholu. V březnu jsem se to snažil dostat pod kontrolu, ale moc se mi to nedařilo. Chytla se slina, a pak už to znáte. Změnou byl pro mě právě kratom, který mi dorazil. Respektive kratom White. Před společenskou zábavou jsem si dal čajovou lžičku do vody a vypil. Pít alkohol by se na to nemělo, ale řekl jsem si, že když to bude v rozumné míře tak snad nevadí. Najednou piju první pivo, ale nálada už je tak na pěti. Celý večer o třech pivech, dokonalý přehled o všem, vše funkční a vzpomínky, ty mi zůstaly. Občas nemusím pít vůbec, když nechci a i tak si zábavu velmi užiju. Od té doby mám opět vše plně po kontrolou. Za tohle patří kratomu ode mě opravdu velký díky. 

Závěrem

Když se kratomu nedávkuje zbytečně mnoho a dodržuje se pár jednoduchých zásad, je celkem snadné držet ho pod kontrolou a využívat dlouhodobě čistě jeho benefity. To znamená, ještě jednou, maximálně jedna dávka denně a každý týden alespoň 2-4 dny pauza. Je to výborný sluha, ale špatný pán. Z mé zkušenosti ale absolutně nechápu, jak se někdo mohl dostat na spotřebu 1500g měsíčně za necelý rok viz reportáž 168 hodin na ČT24. Takový člověk na to dle mého musel fakt hodně trénovat a nebo se jedná o nepravdivé, či zavádějící tvrzení.

Nakonec bych to shrnul větou, že je důležité vědět, ještě než si kratom dáte, proč kratom berete a co od toho očekáváte a mít nastavené limity. 

Článek není prodejním článkem ani nenabádá k užívání kratomu. Jedná se pouze o vlastní zkušenost dlouhodobého uživatele. Kratom by dle české legislativy neslouží ke konzumaci a my to respektujeme. Nicméně když už ho náhodou někdo konzumuje, tak by měl mít informace k tomu, aby sebe nebo své blízké nedostal do nesnází.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenes Srpen Září Říjen Listopad Prosinec