Co je to kratom?

Co je to kratom?

Kratom nedoporučujeme užívat, jak zákon káže. Každopádně když už se někdo rozhodne v tomto zaexperimentovat, měl by znát základní informace a Harm Reduction ohledně této problematiky, aby se nestalo, že sebe, nebo kohokoliv jiného dostane do problémů nezodpovědným užíváním kratomu. V článku naleznete základní informace o to, co je to kratom a jaké je jeho využití, jak se dělí, jak se užívá a jaké jsou jeho účinky. Prohledali jsme internet, dali dohromady zkušenosti lidí, kteří mají s kratomem letité zkušenosti a sepsali jsme pro Vás asi to nejdůležitější, co by měl každý, kdo si chce kratom koupit, vědět.

Co je kratom?

Kratom je strom příbuzný kávovníku s botanickým názvem mytragyna speciosa. Je vysoký až 25 metrů nacházející se v deštných pralesích Indonésie, Thajska, ale taktéž i v Malajsii. Nicméně k výrobě kratomu se používají spíše keře o velikosti cca 4 metrů. Sklízí se jeho listy, které obsahují indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin, které velice dobře působí proti bolesti. V historii se proslavil hlavně v Asii, kde se používal k lékařským účelům, díky jeho stimulačnímu účinku.

Řadí se mezi superpotraviny, ale není potravinou, nýbrž bylinou. 

Při správném dávkování může být kratom velice dobrý pomocník. Nicméně díky špatné informovanosti a následně špatnému dávkování na něm však může vznikat závislost, a proto je v ředě zemích zakázán. V České Republice je volně k prodeji, ale jen jako sběratelský předmět, tedy oficiálně neslouží k užití. 

Nejčastější využití kratomu:

 • tlumí bolest
 • klidní dráždivý kašel
 • pomáhá na deprese a úzkosti
 • zvyšuje schopnost soustředění se
 • zvyšuje chuť do práce
 • dodává energii
 • zvyšuje sportovní výkony
 • pomáhá při odvykání od opiátů
 • využívá se dokonce při vážnějších onemocněních jako je například cukrovka

Velmi často je oblíben mezi

 • studenty, kde pomáhá překlenout náročné zkouškové období
 • podnikateli, kteří čelí velkému náporu úkolů s stresu
 • sportovci, pro maximalizaci osobního výkonu
 • běžnými lidmi, kteří nechtějí využívat klasické léky a raději sáhnou po přírodní alternativě. 

Profesor Walter C. Prozialeck tvrdí, že některé sloučeniny z kratomu, zejména mitragynin, by mohl být užitečný přinejmenším jako základ pro vývoj lepších léků proti bolesti, bez vzniku závislosti na opioidy. To by byl v léčbě bolesti úžasný pokrok. Nejhorším dopadem zákazu kratomu by bylo potlačení veškerého výzkumu v této oblasti.

Jak kratom dělíme?

Na trhu seženete mnoho různých druhů, které se liší svými účinky. Mezi tři základní druhy patří WhiteGreen a Red kratom. Tyto druhy se liší barvou listových žil, což ovlivňuje výsledné účinky.

 • Mladý strom – světlejší listové žíly než samotný list (tzv. White)
 • Zralý strom – barva listových žil splývající s barvou listu (tzv. Green)
 • Nejzralejší strom – načervenalá nebo nahnědlá hlavní listová žíla (tzv. Red)

Dále se dělí dle způsobu zpracování. Například Green MaengDa, Green Jungle, Green Super, atd. Toto dělení nám poskytuje velmi důležité informace, jelikož právě zpracování má velký vliv na očekávané účinky kratomu.

Jako poslední dělení je podle místa původu kratomu. Například Red Borneo, Red Thai, Red Bali. Nemusí to být označeno vždy. Například na shopu natureboost.cz se nabízí pouze kratomy z Bornea, tudíž je zde toto dělení irelevantní.

Jak kratom užívat?

Listy kratomu se jí syrové, suší a pijí jako čaj, nebo drtí do kapslí, prášku a tobolek. Z kratomu se vyrábí také tekuté extrakty. Nejčastěji ale kratom seženete v sypké formě, tedy v podobě již zmíněného prášku. 

Kratom má zemitou chuť a lehce zatuchlou vůni. Chutná téměř identicky jako Matcha tea. Nejčastěji se míchá s vodou, případně se nasype do úst a zapije. Lze ho však smíchat i s nějakým sladidlem, například s kofolou, džusem, citronem či medem. Fantazii se meze nekladou. Většina uživatelů si najde svůj způsob konzumace, který jim vyhovuje. 

Spíš než způsob konzumace je pro dlouhodobější užívání mnohem důležitější množství a frekvence, které se stávají kamenem úrazu u mnohých uživatelů. Tyto zásady jsou klíčové:

 1. Kratom by se měl užívat na lačno, jelikož jídlo tlumí nástup účinků a je zde riziko, že si po jídle budete dávat nebezpečně vysoké dávky. Najíst byste se měli až po pocítění prvních účinků (10-20 minut).
 2. Každý by si měl najít svou minimální možnou dávku která mu přinese požadovaný efekt. Většinou v rozmezí 1-5g. Pamatujte, že přidat se dá vždy, ale ubrat už nejde.
 3. Tato minimální dávka by se nikdy neměla zvyšovat.
 4. Kratom užívat jen jednou denně v době, kdy je nejvíc potřeba "vzpruha", nebo kdy to má smysl. Nikdy ne "jen tak"
 5. Každý týden mít alespoň 2-4 dny bez kratomu
 6. V případě, že cítíte, že od kratomu nedostáváte to, co očekáváte, je nejlepší čas dát od kratomu na pár dní pauzu. 

V případě, že máte najednou hodně práce či školy, je možné krátkodobě vynechat pauzy v užívání. Užívání kratomu v tomto případě musí být vázáno na činnost, která bude mít svůj konec. Po splnění úkolů, zvládnutí zkouškového atd. je však nutné kratom přestat užívat alespoň na několik dní v závislosti na časovém intervalu bez pauzy. Jelikož bylo užívání kratomu vázáno na již ukončenou činnost, neměla by být ani delší pauza nějakým větším problémem. Mnoho uživatelů kratom bere pouze na zvládnutí například zkouškového, kde kratom pravidelně užívají na podporu studia a jakmile zkouškové skončí, automaticky přestanou.

Jaké jsou jeho účinky?

 • V optimálním malém množství, působí jako stimulant, tedy zvyšuje energii, soustředěnost, ale také společenskost. 
 • V případě užití vyšší dávky v podobě 5-15 gramů má kratom spíše sedativní účinek, což může způsobit pocit únavy, klidu a euforie. 
 • Ve velmi vysokých dávkách nad 15 gramů jsou sedativní účinky kratomu až extrémní a můžou způsobit neschopnost pohybu, ztuhlosti, snížených reakcí na okolní podněty, ale také ztrátu vědomí.

Účinky kratomu nastupují do 10 minut. Maximální účinek kratomu lze pocítit zhruba hodinu po požití. V závislosti na velikosti dávky a druhu kratomu účinky trvají obvykle mezi 3 až 9 hodinami.

V případě užívání vysokých dávek se v těle začne budovat tolerance na kratom a s ní i potřeba navyšování dávek. Doporučujeme zůstat u malých dávek. Vznik tolerance je totiž jeden ze základních předpokladů vzniku závislosti. 

Článek není prodejním článkem ani nenabádá k užívání kratomu. Jedná se o seskupení volně dohledatelných informací z internetu doplněných o vlastní zkušenost dlouhodobých uživatelů (3 a více let). Kratom by dle české legislativy neslouží ke konzumaci a my to respektujeme. Nicméně když už ho náhodou někdo konzumuje, tak by měl mít informace k tomu, aby sebe nebo své blízké nedostal do nesnází.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenes Srpen Září Říjen Listopad Prosinec